Home   Bezpieczeństwo  Startuj z Serwisem Kompy  Dodaj do Ulubionych
Rozmiar: 3560 bajtów
Karta graficzna
Sieć bezprzewodowa
Płyta główna
Procesor
Dysk Twardy
ADSL
UMTS
GPS
LAN
PLC
RAM
Podkręcanie
Rozmiar: 3560 bajtów
385
rocznica wynalezienia suwaka logarytmicznego, podstawy dzisiejszych kalkulatorów.
5
lat temu miał być koniec ery komputerów.
Rozmiar: 3676 bajtów
Procesor główny komputera jest najważniejszą częścią komputera zaraz po płycie głównej. Procesor jest odpowiedzialny za wszelkie obliczenia arytmetyczne niezbędne do działania różnych programów.
Częstotliwość taktowania
Najważniejsza dla wielu użytkowników podczas wyboru procesora jest częstotliwość taktowania. Współczesne procesory są taktowane zegarami o częstotliwości powyżej 3GHz, czyli w trakcie jednej sekundy są w stanie wykonać ponad 3 miliardy operacji. Częstotliwość wpływa na wydajność procesora im ona większa tym procesor bardziej wydajny. Jednakże częstotliwości nie można zwiększać w nieskończoność, jej maksymalna wartość uwarunkowana jest zastosowaną technologią produkcji. Im mniejsza szerokość ścieżki tym częstotliwość może być większa, ale im większa częstotliwość, tym większy pobór energii.
Rodzaje procesorów i pamięć podręczna
Ważnym składnikiem procesora jest pamięć podręczna, ten rodzaj pamięci jest znacznie szybszy od pamięci RAM(więcej). Jednakże pamięć podręczna(cache) procesora nie ma tak jak RAM pojemności od kilkuset megabajtów do jednego gigabajta, jej pojemność w najnowocześniejszych procesorach sięga 1 megabajta. Cache pobiera najważniejsze dane z pamięci RAM. Dzięki szybkości pamięci podręcznej, procesor po potrzebne dane nie musi "tracić czasu" i ściągać ich z RAM-u. Co to znaczy, że procesor jest 64 lub 32 bitowy. Ta wartość oznacza, jaki maksymalny rozmiar mogą mieć dane a których procesor może wykonać obliczenia.
RISC i CISC
Te tajemniczo brzmiące nazwy oznaczają dwa rodzaje procesorów. CISC są to procesory o rozbudowanym zestawie instrukcji. Współczesne procesory budowane są zgodnie z architekturą RISC, ale zdarza się połączenie technologii CISC i RISC. RISC są to zredukowane instrukcje np. jedna instrukcja CISC odpowiada kilku instrukcjom RISC. Producenci procesorów oprócz tych nazw stosują też inne, które oznaczają, że zaimplementowano w procesorze możliwości wykonywania innych instrukcji.
Zapraszam do odpowiadania na pytania w Sondzie
Weż udział w Quizie
Co oznacza skrót USB?
Unikalny System Binarny
United System Bull
Universal Seriall Bus
   prawa autorskieRozmiar: 1142 bajtów     KomentujRozmiar: 1042 bajtów    Wyślij znajomemuRozmiar: 1132 bajtów