Home   Bezpieczeństwo  Startuj z Serwisem Kompy  Dodaj do Ulubionych
Rozmiar: 3560 bajtów
Karta graficzna
Sieć bezprzewodowa
Płyta główna
Procesor
Dysk Twardy
ADSL
UMTS
GPS
LAN
PLC
RAM
Podkręcanie
Rozmiar: 3560 bajtów
385
rocznica wynalezienia suwaka logarytmicznego, podstawy dzisiejszych kalkulatorów.
5
lat temu miał być koniec ery komputerów.
Rozmiar: 3676 bajtów
Wwielu firmach, a także i coraz powszechniej w domach spotkać możemy komputery połączone w sieć. Sieć ta to tzw. LAN, czyli Local Arena Network- lokalna sieć. W tym artykule opisane jest to, czym jest LAN, jak działa, w jaki sposób komputery w sieci mogą łączyć się ze sobą i z Internetem.
Czym jest i jak działa LAN?
LAN jest to sieć, która umożliwia połączenie ze sobą komputerów, dzięki czemu możliwa jest pomiędzy nimi wymiana plików, a także szybka komunikacja niezbędna w większości firm. Do utworzenia prostej sieci lokalnej wystarczą tylko dwa komputery. Jednakże ja skupiłem się na sieci z większą ilością komputerów. Pierwszą rzeczą, jaką potrzebujemy jest zakup kabli(zakładamy, że nasza sieć będzie korzystać z kabli) UTP, czyli popularnych skrętek, kolejną rzeczą, jaką musimy kupić jest switch lub hub, urządzenia te mają za zadanie przesyłanie wszelkich danych w sieci. Dzisiaj można już spotkać routery wyposażone w switch lub hub. Router to np. komputer z darmowym systemem Fresco, który łączy naszą sieć z Internetem. Jeżeli nasz switch/hub nie pełni także roli rutera musimy go kupić bądź zainstalować odpowiednie oprogramowanie np. Fresco. Jeżeli wszystko zakupiliśmy
podłączyliśmy trzeba odpowiednio skonfigurować komputery w naszej sieci. Każdy komputer w Internecie i siec lokalnej ma swój adres tzw. adres IP. W LAN-ie używa się specjalnych prywatnych adresów IP dopiero router tłumaczy prywatny adres IP komputera z sieci lokalnej na publiczny adres IP podczas łączenia z Internetem. Ale nie możemy nada komputerom w sieci lokalnej adresu jaki nam się spodoba, od usługodawcy otrzymujemy specjalną pulę adresów które możemy wykorzystać w naszej sieci. Jeżeli czujemy, że nie poradzimy sobie z przydzielaniem adresów, możemy skorzystać ze specjalnej funkcji jaką daje niemal każdy router czyli DHCP. Usługa ta pozwala na automatyczne przydzielanie adresów IP poszczególnym komputerom. Jeżeli mamy wszystkie adresy przydzielone możemy zacząć konfigurację sprzętu do połączenia z Internetem.
<IMG SRC="nonflash.gif" width=250 height=300 BORDER=0>
Działanie Sieci LAN
Zapraszam do odpowiadania na pytania w Sondzie
Weż udział w Quizie
Co oznacza skrót USB?
Unikalny System Binarny
United System Bull
Universal Seriall Bus
   prawa autorskieRozmiar: 1142 bajtów     KomentujRozmiar: 1042 bajtów    Wyślij znajomemuRozmiar: 1132 bajtów
2 3 Następna